Muhtarlara “İmar Barışı” Anlatıldı
Muhtarlara “İmar Barışı” Anlatıldı
13 Haziran 2018

İlimiz genelinde bulunan Muhtarlıklar ile Ticaret ve Odası üyelerine 13 Haziran 2018 Çarşamba günü, Saat:14.00’de Kültür Merkezi Büyük Salonda, İlimiz Valisi Nusret DİRİM, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil BALIK, Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüz Ali ÖZCAN, Merkez Mahalle ve Köy Muhtarları ile Ticaret ve Sanayi Odası Üyelerinin katılım sağladığı “İmar Barışı” konulu bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasında Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüz Ali ÖZCAN;

“Bilindiği üzere 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun 18.05.2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmış ve Yapı Kayıt Belgesi verilmesine ilişkin hükümleri yayımı tarihinde yürürlüğe girmiştir.Kamuoyunda ''İmar Barışı'' olarak da bilinen bu düzenlemeye göre 08 Haziran 2018 Cuma gününden itibaren başvurular alınmaya başlanmış olup, vatandaşlarımızın imar barışı konusunda azami seviyede bilgi sahibi olmalarını ve faydalanabilmelerini sağlamak amacıyla mahalle ve köy muhtarlarımız ile Ticaret ve Sanayi Odası Üyelerini bilgilendirmek maksadıyla toplanmış bulunmaktayız.

İmar Barışı, İmar mevzuatına veya ruhsata aykırı yapılara verilecek yapı kayıt belgesi ile vatandaşlarımızın sorunlarının çözülmesidir. Bu yasal düzenlemedeki hedef ise; Vatandaşlarımızın devletle ihtilaflı durumunu ortadan kaldırmak, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı olan yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırmaktır. Vatandaşlarımıza, kendilerine ait yapıları e-devlet yoluyla başvuru yaparak kayıt altına alma imkanı tanınmıştır. İmar Barışıyla Ülkemiz genelinde yaklaşık 13 milyon yapının kayıt altına alınması beklenmektedir.

Bu kapsamda İl Müdürlüğümüzde vatandaşlarımızın kolayca erişebilecekleri "İmar Barışı Bankoları" oluşturulmuş ve konu hakkında yeterli sayıda ve nitelikte personel görevlendirilerek 8 Haziran 2018 Cuma gününden itibaren vatandaşlarımız “İmar Barışı” hakkında bilgilendirilmeye başlanmıştır. Bugün itibariyle Müdürlüğümüzce 3 iş gününde yaklaşık 500 kişiye bilgilendirme yapılmıştır. Ülkemiz genelinde de günde neredeyse 100 bine yakın başvuru olmuş, 3 gün içerisinde ise başvurularını onaylayan 250 bin kişiden fazla vatandaşımız bulunmaktadır. Bu bağlamda Siz değerli muhtarlarımızın vatandaşların imar barışı hakkında azami seviyede bilgi sahibi olmalarına katkı sağlayacağını bekliyor, toplantımıza katılımlarından dolayı başta Sayın Valimiz olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu. 

İl Müdürümüzün konuşmasının ardından İmar ve Planlamadan Sorumlu Şube Müdürü Yüksel ÇİÇEK, İmar Barışı konulu sunumu gerçekleştirdi. İmar Barışı temalı kısa film gösterisinin ardından toplantı soru-cevap bölümüyle sona erdi.