Bartın Valiliği
Bartın Valiliği
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü
Bartın Valiliği
Bartın Valiliği

Atık Beyan Sistemi

03 Şubat 2021

Bakanlığımız koordinatörlüğünde, Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından yürütülmekte olan"Atık Beyan Sistemine Denetim Kabiliyeti Kazandırılması ve Atık Yönetiminin İyileştirilmesi Projesi(ABSİS)" 14.06.2019 tarihinde başlamış olup, 30 Ekim 2020 tarihinde tamamlanmıştır.

Söz konusu proje kapsamında Tehlikeli Atık Beyan Sistemi (TABS) yazılımına entegre edilecek yeni bir yazılım geliştirilmiş olup, ABSİS'de çalışılan sektörlerin yeni geliştirilen bu yazılım üzerinden beyanlarının alınmasında kademeli bir geçiş yapılması planlanmıştır. Bu itibarla 2020 yılı beyanlarında ABSİS'de belirlenen atık listeleri ve atık üretim faktörlerine göre beyan gerçekleştirilmesine karar verilen sektörlerin listesi aşağıda tabloda verilmiştir. 2020 yılı beyanları esnasında belirlenen bu sektörler dışında kalan diğer sektörlerin ise hali hazırda kullanımda olan TABS beyan ekranları gösterilecek olup beyanları bu ekranlar üzerinden gerçekleştirilecektir. Bu kapsamda söz konusu yazılımın sisteme entegrasyonu ve canlı sistemde hizmete alımına ilişkin çalışma tamamlanmıştır.

Bu kapsamda her yıl Atık Yönetimi Yönetmeliği, 9 maddesi (ğ) bendi gereğince 1 Ocak itibariyle kullanıma açılmakta olan Atık Yönetim Uygulaması  (ATYÖN)/Atık Beyan Sistemi  (TABS),uygulamada ortak hareketin sağlanması açısından yalnızca bu yıla özgü olarak 11 Ocak 2021 tarihinde kullanıma açılmış olup, beyan sistemi her yıl olduğu gibi 31 Mart 2020 tarihi itibarıyla kapatılacaktır.

Konu ile ilgili olarak, 2872 sayılı Çevre Kanunu uyarınca herhangi bir idari işlemle karşı karşıya kalınmaması için gerekli hassasiyetin gösterilmesi ve işletmelerin, atık beyan bildirimlerini belirtilen süre sonuna kadar yapması gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü

 

Dokümanlar

 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır