Bartın Valiliği
Bartın Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Bartın Valiliği
Bartın Valiliği

İl Müdürümüzün 5 Haziran Dünya Çevre Günü Mesajı

04 Haziran 2020

 5 Haziran Dünya Çevre Günü, şüphesiz mavi gezegenimizi tehdit eden en büyük çevresel ve iklimsel sorunlara dikkat çekmek için önemli bir gün. Geçmişten bugüne baktığımızda sanayileşme ve kentlerdeki nüfus yoğunlukları, çevre sorunlarının artmasına sebep olmuştur. Bütün ülkelerin ortak sorunu haline gelen çevre kirlenmesi, günümüzde insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Ölümlere neden olan solunum yolu hastalıklarının çoğu hava kirliliği sonucunda olmaktadır. Balıklar, çevre kirlenmesinden en çok zarar gören canlıların başında gelir.

Sanayi atıkları, spreyler, yakıtlarla ortaya çıkan dumanlar, petrol ve ilaç atıkları, plastik ürünler, suni gübreler ve çöpler, içinde bulunduğumuz COVİT-19 salgınından korunma maksatlı olarak kullandığımız maske ve eldivenlerin gelişi güzel bir şekilde doğaya atılması çevre kirlenmesine sebep olan en önemli etkenlerdendir.

Bu bağlamda çevre kirlenmesini, insanın doğaya verdiği zarar olarak da tanımlayabiliriz. Doğanın korunmasını ve tahribatının engellenmesi zorunludur. Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için kirlenmeleri mutlaka önlemek, yeşil alanları koruyup çoğaltmak gerekir. Bilinçsizce sağa sola attığımız plastik ürünlerin karada yaklaşık 400, suda ise yaklaşık 800 yıl kadar çürümeden kalabildiğini söylersek, karşı karşıya kaldığımız tehlikenin boyutlarını biraz olsun anlayabiliriz.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü olarak, hava kirliliğinin önlenmesi için kış sezonunda konutlarda ve katı yakıt satışı yapılan işyerlerinde katı yakıtların uygunluğu, konutlarda ilk yakma saatlerine uyulup/uyulmadığı, gürültü konusunda, egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan araç sahiplerine, Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar kapsamında; 2019 yılında 252, Mayıs 2020 itibarıyla 86 adet çevre denetimi yapılmış olup, toplamda 67 bin Türk lirası idari para cezası uygulanmıştır.  

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın eşi Emine ERDOĞAN hanımefendinin himayelerinde Bakanlığımız tarafından başlatılan “Sıfır Atık Projesi”, İl Müdürlüğümüzde Nisan 2018’den itibaren uygulanmaya başlanmış olup, projenin kamu kurumlarında hızlı bir şekilde uygulanabilmesi için gerekli koordinasyon sağlanmış, proje tüm kurumlarda uygulanmaya başlamıştır.

Bu kapsamda İlimiz genelindeki 159 okulda gerçekleştirilen Temel Çevre Bilinci ve Sıfır Atık Projesi eğitimleri ile 9300 civarında öğrenciye ulaşılarak etkin bir şekilde çevrenin korunması, atıkların yönetimi, çevre bilincinin aşılanması konularında bilgiler verilmiş olup, eğitimler belirli bir program dahilinde devam etmektedir.

Yine Kamu kurum ve kuruluşlarında ise sıfır atık odak noktası temsilcilerine sıfır atık uygulamaları hakkında eğitim verilmiştir.

İl Müdürlüğümüz, “Yaşanabilir Çevre, Afetlere Hazır Kimlikli ve Akıllı Şehirler” vizyonuyla; hayat kalitesi yüksek şehirler ve sürdürülebilir çevreyi temin etmek üzere planlama, yapım, dönüşüm ve çevre yönetimine ilişkin iş ve işlemleri düzenleyici, denetleyici, katılımcı ve çözüm odaklı bir misyonla iş ve işlemlerini yürütmektedir.

Bu bağlamda, Anayasamızın 56.maddesinde "Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşın ödevidir" denilmektedir. Bu nedenle her insan çevreci olmak ve bu sorumluluğu taşımak zorundadır. Çevrenin kirlenmesini önlemek için üzerimize düşen görevleri mutlaka yapmalıyız. Herkese yaşanabilir ve temiz bir çevrede, mutlu ve sağlıklı bir yaşam dilerim.

Saygılarımla

                                                                                 Ali ÖZCAN

                                                                                                                          Çevre ve Şehircilik İl Müdürü

 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır