Bartın Valiliği
Bartın Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Bartın Valiliği
Bartın Valiliği

İnkum Plajı Mavi Bayraklı Plaj Oldu

21 Mayıs 2021
İnkum Plajı Mavi Bayraklı Plaj Oldu
İnkum Plajı Mavi Bayraklı Plaj Oldu

Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, 2021 yılı Mavi Bayrak ödüllerini açıkladı. Konuyla ilgili Bakanımız Sayın Murat KURUM sosyal medya hesaplarında; “Çevre yatırımlarımıza verdiğimiz önem neticesinde denizlerimizin su kalitesini koruyor ve her yıl daha da iyileştiriyoruz. Bu sayede temiz denizlerin göstergesi olan Mavi Bayraklı plajlarımızın sayısı hızla artıyor. Nasıl mı? Sıfır Atık Mavi ile 85 bin ton deniz çöpü topladık. 163 atık kabul tesisimiz ile atığı alınmamış tek bir gemi dahi bırakmıyoruz. Atık Takip sistemlerimizle gemileri 7/24 takip ediyoruz. Olası kirlilik ve kazalara 364 kıyı tesisinden anında müdahale ediyoruz. Tüm bu çalışmalarımızın karşılığını bugün bir kez daha almanın haklı gururunu yaşıyoruz. Ülkemiz 2021 yılında 519 Mavi Bayraklı plajı ile dünya üçüncüsü oldu. 2023 yılı hedefimiz ise dünya birinciliği.” açıklamasında bulunmuşlardır.

Ülkemizde Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen Mavi Bayrak Programı, uluslararası alanda Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE koordinasyonunda Dünyada 49 ülkede uygulanıyor.

Merkezi Danimarka Kopenhag’ta bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE, 2021 yılında Mavi Bayrak Programı’nı uygulayan tüm ülkelerden ilk beş ülke sıralamasını bildirirken ödüle hak kazanan plaj ve marina sayılarını 25 Mayıs’ta açıklayacağını bildirmişti. Buna göre Türkiye, plaj sayısı ile yine Dünya 3 ncüsü oldu. İlk sırada İspanya, ikinci sırada Yunanistan yer alıyor. Türkiye’nin arkasından 4 ncü sırada İtalya ve ardından 5 nci sırada Fransa yer alıyor.

Plajların Mavi Bayrak alabilmesi için; Yüzme Suyu Kalitesi, Çevre Eğitimi ve Bilgilendirme, Çevre Yönetimi, Can Güvenliği ve Hizmetler ana başlıkları altında belirlenen 33 maddelik kriterleri sağlaması gerekmektedir. Mavi bayraklı plajlar içerisine bu yıl Türkiye’de 519 plaj, 22 marina, 6 bireysel yat ve 10 turizm teknesinde Mavi Bayrak dalgalanacak.

İlimiz plajları içinde Bartın Belediyesinin başvurusu üzerine İnkum Plajı, mavi bayraklı plajlar için belirlenen 33 maddelik kriterleri sağlayarak üç adet Mavi Bayrak almaya hak kazanmıştır.

 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır