Bartın Valiliği
Bartın Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Bartın Valiliği
Bartın Valiliği

Kentsel Dönüşüm Projelerinde KDV İndirimi

31 Ocak 2021
Kentsel Dönüşüm Projelerinde KDV İndirimi

Mal ve Hizmetlerde Uygulanacak KDV Oranlarının Tespitine İlişkin Karar'da Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı 30 Ocak 2021 tarihli ve 31380 sayılı Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni karar kapsamında riskli yapı statüsünde yapılan kentsel dönüşüm projelerinde KDV indirimi uygulanacak.

Yayımlanan Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 3470) kapsamında taşınmaz maliklerine ait mevcut inşaat alanının 1,5 katına kadar olan yeni inşaat alanlarında yapılacak konutlara ilişkin inşaat taahhüt işlerinde KDV (Katma Değer Vergisi) oranı düşürüldü. 

30 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan karar tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 6306 sayılı Kanun kapsamında riskli yapıların bulunduğu alanlarda gerçekleştirilecek olan dönüşüm projeleri için taşınmaz sahiplerine ait mevcut inşaat alanının 1,5 katı büyüklüğü geçmeyecek yeni inşaat alanında yapılacak olan konutlara ilişkin inşaat ve taahhüt işlerinde tahsil edilen katma değer vergisi oranı yüzde 1 olarak uygulanacak. 

Söz konusu karar öncesinde evini kentsel dönüşüm kapsamında müteahhitlere arsa payı vermeden dönüşüm projelerini doğrudan kendileri yaptırarak aynı alanda konut inşa etmek isteyen taşınmaz sahiplerinin bunun için müteahhitlerden inşaat taahhüt hizmeti almaları halinde yüzde 18 üzerinden hesaplanıyordu. 

Yeni karar kapsamında yapılan indirimle bu oran yüzde 18 seviyesinden yüzde 1 seviyesine çekilmiştir. 

                                                                                                                                                            Ali ÖZCAN

                                                                                                                                                Çevre ve Şehircilik İl Müdürü

 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır