Bartın Valiliği
Bartın Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Bartın Valiliği
Bartın Valiliği

LETONYA-Riga Heyeti İlimizde

17 Eylül 2014
LETONYA-Riga Heyeti İlimizde
LETONYA-Riga Heyeti İlimizde
LETONYA-Riga Heyeti İlimizde
LETONYA-Riga Heyeti İlimizde

 Bartın ili, “Valiliklerde Avrupa Birliği İşleri İçin Kapasite Oluşturulması Projesi-VABpro” kapsamında yürütülen “AB-Türkiye Şehir Eşleştirme Programı” çerçevesinde 14-16 Nisan 2014 tarihlerinde gerçekleştirilen “AB-Türkiye Şehir Eşleştirme Konferansı” sonucunda Letonya’nın başkenti olan Riga şehri ile eşleşti. İki şehrin başta katı-atık yönetimi, çevre, turizm, eko-turizm ve milli parkların alternatif turizm potansiyellerinin incelenmesi gibi alanlarda iyi uygulamaların yerinde görülmesini amacıyla karşılıklı ziyaret çalışmaları başladı. Bu çerçevede ilimizden bir ekip, 08-13 Haziran 2014 tarihleri arasında Riga’ya 5 günlük bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Riga’dan Çevre Uzmanlarının oluşturduğu heyet; nehir ekolojisi, çevre düzeni, milli parklar, liman işletmesi, eko turizm, katı atık yönetimi ve şehir markalaşması konularında işbirliği yapmak ve iki şehir arasındaki sürdürülebilirliği sağlamak üzere 16-20 Eylül 2014 tarihleri arasında şehrimizi ziyaret ettiler.

Vali Yardımcımız Osman ALTIN, İl Müdürümüz Ali ÖZCAN, Valiliğimiz Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Proje Koordinasyon Merkezi personellerinin katılımlarıyla Valiliğimiz Çeşm-i Cihan toplantı salonunda Riga Heyeti ile bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan, ilimizdeki başlıca çevre sorunları olan hava, su ve katı atık kirliğinin nedenleri ve çözümlerine yönelik yürütülen uygulamalar ile atık yönetimi konularında personelimiz Şehir Plancısı Nimet KAYIK tarafından İngilizce sunum yapıldı. Sunum sonrasında ise karşılıklı soru-cevaplar ile tecrübe paylaşımları ve iki şehirde de çalışmaların yürütülmesi konusunda bilgi paylaşımında bulunuldu.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır