Bartın Valiliği
Bartın Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Bartın Valiliği
Bartın Valiliği

MÇK TOPLANTISI YAPILDI

19 Aralik 2014
MÇK TOPLANTISI YAPILDI

 Valilik Çeşm-i Cihan toplantı salonunda yapılan toplantıda, ısınma amaçlı yakılacak olan katı, sıvı ve gaz yakıtlar konusunda gerekli bilgiler ile birlikte bu yakıtların sahip olması gereken kriterleri ile yakıt satıcılarının uyacağı kurallar ve yakıt tüketicilerinin uyacağı kurallar belirlenmiş olup, ilimizdeki kalorifer ve sobaların gün içerisinde hangi aralıklarda ve saatlerde yakılacağı gibi konular belirlendi.

Vali Seyfettin AZİZOĞLU tarafından, “belirlenen bu kurallara uymayanlar hakkında hangi müeyyidelerin uygulanacağı ile ceza miktarlarının kimler tarafından ve nasıl uygulanması gerektiği ve İlimiz hava kirliliği açısından 2. derece riskli iller arasında olup, hassas iller kategorisine doğru ilerlediği, bu nedenle hava kirliliğini azaltmak için acil kararlar alınması ihtiyacı hasıl olduğu” belirtildi.

Alınan kararlardan bazıları;
-Doğalgaza geçmeyen kamu kurum ve kuruluşları gelecek kış sezonunda geçmeleri için ödenek temin edip 2015 yılı yatırım programına alacaklardır.
-Bartın İli Merkez İlçesi ve diğer ilçeleri ile belde ve köylerde Isınma amaçlı yerli kömür özellikleri; toplam kükürt (kuru bazda) oranı en çok % 2 ve alt ısıl değeri (kuru bazda) en az 4800 Kcal/kg (-200 tolerans) olmalıdır.
-Belde ve Köylerde Kullanılacak Isınma amaçlı yerli kömür özellikleri; toplam kükürt (kuru bazda) oranı en çok % 2,5 ve ısıl değeri (kuru bazda) en az 3400 Kcal/kg (-200 tolerans) olmalıdır.
-Bartın İli Merkez İlçesi ve diğer tüm İlçeleri ile belde ve köylerde ısınma amaçlı ithal taş ve linyit kömür özellikleri toplam kükürt (kuru bazda) oranı en çok % 0,9 (+0,1 tolerans) ve alt ısıl değer (kuru bazda) en az 6400 Kcal/kg (- 200 tolerans) olmalıdır.
-Bartın İli Merkez diğer tüm ilçeleri ile belde ve köylerde ısınma amaçlı yakıt olarak 6 nolu fuel-oil’in ısınma amacıyla kullanılması yasaktır. Sıvı yakıtlı kazanlarda ısınma amaçlı, kükürt oranı en fazla %1 (+0,1 tolerans) olan yerli veya ithal fuel-oil kullanılabilir.
-Kış Sezonunda (1 Ekim-31 Mart tarihleri arasında); dış ortam sıcaklığı gece ve gündüz 15 derecenin üzerinde olduğu günlerde kalorifer ve sobalar yakılmayacaktır. Kalorifer ve sobaların işyerlerinde bina iç ortam sıcaklığı 22 derece, konutlarda ise 24 dereceden yukarıda olmayacak şekilde yakılır.
-Vatandaşların yoğun olarak dışarıda bulundukları saatler olan sabah 06:00 – 09:00 ve akşam 16:00 – 19:00 saatleri arasında kalorifer ve sobaların ilk ateşlemeleri veya kömür ilavesi yapılmayacaktır.
-İlimizin meteorolojik verileri ve topoğrafik yapısı dikkate alınarak kirli havanın zararlarına karşı insan sağlığını korumak amacıyla kaloriferlerin yakma saatleri sabah: 04:30 / 06:00 ve akşam 18:00 / 19:30 arası şekilde düzenlenmiştir. Yakma saatleri dışında gün boyu kalorifer kazanları yastıklama usulüne göre yanacaktır.
-İşyeri ve konutlarda kalorifer kazanı Ateşçi Belgesi olmayan kişiler çalıştırılamaz, ateşçi belgesi olan kişiler aynı mahallede veya ikamet ettiği yerin 500 metre çapında olmak koşuluyla en fazla 4 (dört) yakma tesisi (kalorifer kazanı) ateşlemesini yapabilir. Kalorifer dairesinde yakıcının çalıştığı 4 binanın ismi yazılı olacak resimli bir belge düzenlenecek. Belge yakıcının çalıştığı bina yöneticileri tarafından imzalanmış olacak. Aksi halde işyeri sahibi, apartman sahibi ve yöneticiler veya ateşçi belgeli yakıcılar hakkında Kabahatler Kanunun 32. maddesi gereği yasal işlem yapılır.
-Vatandaşlar Bartın İli sınırları içerisinde hava kirliliğine ilişkin şikâyetlerini ALO 181 Çevre ve Şehircilik Hattına yapabileceklerdir.
- Öngörülen önlemleri almayan, yasaklara aykırı davranan yada Mahalli Çevre Kurulunca bu konuda alınan kararlara uymayanlara 2872 sayılı Çevre Kanunu ve Kabahatler Kanunu kapsamında para cezası uygulanacaktır.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır