Bartın Valiliği
Bartın Valiliği
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü
Bartın Valiliği
Bartın Valiliği

Ülkemizin Hava, Su ve Toprak Kalitesi Çevre Referans Laboratuvarımızda İzlenip Analiz Ediliyor

13 Ocak 2021
Ülkemizin Hava, Su ve Toprak Kalitesi Çevre Referans Laboratuvarımızda İzlenip Analiz Ediliyor

Bakanlığımızın Ankara Gölbaşında bulunan Çevre Referans Laboratuvarında Hava, Toprak ve Su kalitesine dair tüm denetimler yapılmakta ve yaklaşık 7.000 parametre uzman ekiplerce analiz edilmektedir. Çevre Mevzuatına ilişkin olarak atıksu arıtma tesislerindeki ve sanayi tesislerinin baca gazlarındaki her türlü numunenin ölçüm ve analizleri yapılmaktadır. Sonuçlar Laboratuvarda kontrol edilerek değerlendirilmektedir.

Kirletici vasfı yüksek olarak tarif edilen sanayi tesislerinin bacaları online olarak izlenmekte ve Çevre Mevzuatı kapsamında yükümlülüklerin yerine getirilip getirilmediği anlık olarak takip edilmektedir. Deniz suyu kalitesini de ölçüp izlemek kontrol etmek yükümlülüklerimiz arasında olup tüm denizlerimizde deniz suyu kalitesi izlenmektedir.

Sahipsiz atığı alıp atığı bıraktığından şüphe edilen tesislerden de numune alıp eşleştirme yapılırken atığın sahibi tespit edilebilmektedir. Dioksin-Furan Analiz Laboratuvarımızın kurulması ile sanayi tesislerinin bacalarından atmosfere verilen kirleticiler grubunda olan numunelerin çok hızlı bir şekilde analizi yapılabilmektedir.

Videoya ulaşmak için tıklayınız.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır