Bartın Valiliği
Bartın Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Bartın Valiliği
Bartın Valiliği

Yerel Yönetimlerin Planlama Altyapısı İçin Bedelsiz Veri Paylaşımı

07 Ekim 2019
Yerel Yönetimlerin Planlama Altyapısı İçin Bedelsiz Veri Paylaşımı
Yerel Yönetimlerin Planlama Altyapısı İçin Bedelsiz Veri Paylaşımı

Bakanlığımız (Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü) tarafından Gerçek (True) Ortofoto Ve Coğrafi Veri Üretimi İşi Projesi ile kentlerin yerleşim ve gelişme alanlarını kapsayacak şekilde yüksek çözünürlüklü (GSD = 10 cm) true ortofoto görüntüleri, sayısal nokta bulutu ve sayısal yüzey modeli verileri üretilmiştir. Çalışmalar sayısal fotogrametrik harita üretim teknikleri ile gerçekleştirilmiştir. True ortofoto görüntüler karar destek sistemlerinde, yatırım ve uygulama projelerinde kullanılmak üzere üniversitelere, tüm kamu kurum ve kuruluşları ile yerel yönetimlere ücretsiz olarak servis edilmektedir. Sayısal hava fotoğrafları ve dış yöneltme parametrelerinin de bedelsiz olarak yerel yönetimlerle paylaşılması ile birlikte nazım ve imar planları için gerekli olan sayısal halihazır harita üretim süreçleri ve maliyetleri de oldukça minimize edilmektedir.

Bakanlığımız (Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü) ile yerel yönetimler (belediye ve il özel idare) arasında yapılan “Verilerin Online Paylaşım Usul ve Esaslarını Belirleyen Protokol” gereği sayısal halihazır harita üretimi için gerekli olan sayısal hava fotoğrafları, resim dış yöneltme ve kamera parametreleri yerel yönetimler ile paylaşılmaktadır. Üretilen sayısal halihazır haritalar yerel yönetimler tarafından onaylandıktan sonra protokol gereği Genel Müdürlüğümüz ile de paylaşılmaktadır.

Bugüne kadar 126 adet belediye ve 25 adet il özel idaresi ile protokol yapılarak 213 bölgeye ait veriler sayısal halihazır harita üretilmesi amacıyla yerel yönetimler ile paylaşılmıştır. Yerel yönetimler tarafından hazırlanan 115 bölgeye ait onaylı sayısal halihazır haritalar Bakanlığımızla paylaşılmıştır.

 

                                                                                                                                                             Ali ÖZCAN

                                                                                                                                                 Çevre ve Şehircilik İl Müdürü

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır